Gothia Cup dag 4

Idag är det en hel del Skånelag som tyvärr åkt ur Gothia cup, men hoppet om ett skånskt guld lever än!

P13:

A 32-dels: HSV Fotball 1 – Borstahusens BK 1-4

A 16-dels: Borstahusens BK – Nordsterne JSG 0-5

B-32 dels: Onsala BK 1 – Helsingborgs IF 1-2

B-16-dels: Sollentuna FK 2 – Helsingborgs IF 0-4

A 32-dels: IFK Hässleholm 1 – Hipica Campinas 3-1

A 16-dels: Beirut FAC 2 – IFK Hässleholm 1 1-4

A 32-dels: IFK Hässleholm 2 – KL Youth Soccer 8-0

A 16-dels: IFK Hässleholm 2 – Backatorp IF 0-3

B 32-dels: Lilla Torg FF – International  School of Kenya 4-1

B 16-dels: AIK FF Vit – Lilla Torg FF 3-0

P14:

B 32-dels: FK Karlskrona – Bjäre United 2-0

A 32-dels: FC Bellevue – Thai Spirit FC 8-7

A 16-dels: FC Bellevue – Sport 4 Ali 4-0

B 64-dels: FK Lillehammer 1 – Hittarps IK Svart 8-7

A 64-dels: Hittarps IK Vit – IF Brommapojkarna 1-4

A 32-dels: IF Lödde 1 – Island Fire FA 2-6

A 64-dels: IF Lödde 2 – Santos Laguna CDMX 5-2

A 32-dels: SKF Lithuania – IF Lödde 2 1-0

B 32-dels: IFK Klagshamn – Bærums Verk Hauger IF 0-2

B 64-dels: IFK Osby – Stocksunds IF 3-0

B 32-dels: Kinna IF – IFK Osby 2-0

B 32-dels: Torna Hällestads IF – Skiljebo SK 2 1-7

A 32-dels: Imperial Valley United FC – Uppåkra IF 9-0

B 32-dels: Phoenix Football Academy – Vankiva IF 3-0

P15:

A 32-dels: Näsets SK – BK Höllviken 7-6

B 32-dels: Hässleholms IF Vit – VBR Star 6-4

B 16-dels: Woking FC – Hässleholms IF Vit 7-5

A 32-dels: Märsta IK – IFK Osby 4-2

A 32-dels: Nesodden IF 1 – Lindeborgs FF 1948 1-0

B 32-dels: Staffanstorp United 2 – FC Luleå/IFK Luleå 5-2

B 16-dels: Staffanstorp United 2 – SSC Phoenix Kisdorf 6-0

B 32-dels: Vetlanda FF – Åhus Horna BK 4-6

B 16-dels: Alnö IF – Åhus Horna BK 4-2

P16:

A 32-dels: Live your World Cup – BK Höllviken 1 6-7

A 16-dels: BK Höllviken 1 – AC Bouarfa 0-2

B 32-dels: BK Höllviken 2 – SA United SC 7-5

B 16-dels: Grane IK – BK Höllviken 2 4-2

A 32-dels: Eslövs BK – GAIS 0-2

A 32-dels: Skultorps IF Gul – Kristianstad FC 3-5

A 16-dels: Kristianstad FC – Tyresö FF Gul 0-1

A 32-dels: Sövestads IF – GIF Sundsvall 0-4

P15 SEF Trophy:

A 8-dels: Helsingborgs IF – Örebro SK 5-0

B 8-dels: LB07 – Norrby IF 4-0

B 8-dels: Landskrona BoIS – Örgryte IS 1-4

A 8-dels: Trelleborgs FF – Jönköping Södra IF 3-1

P17 PUMA Trophy:

B 8-dels: Östersunds FK – Helsingborgs IF 0-3

B Kvartsfinal: IK Sirius FK – Helsingborgs IF 7-6

A Kvartsfinal: Trelleborgs FF – Örebro SK 1-0

Vi har alltså några Skånelag kvar att hålla tummarna för!

Gothia Cup dag 3

Summering av sista gruppspelsdagen, vissa lagen har hoppat in i slutspelet redan.

P13:

Borstahusens BK – Real Valladolid Tunisia 3-0

Helsingborgs IF – IFK Haninge 2-6

B 64-dels: Helsingborgs IF – Altona 93 1 5-0

IFK Hässleholm 1 – KL Youth Soccer 8-0

Lilla Torg FF – LAZ Stockerau 0-5

P14:

Bjäre United – BV Werther 1-0

Hittarps IK Svart – Academy Elite 1-1

Hittarps IK Vit – SKF Brazil 0-1

IF Lödde 1 – Rari Nantes Siracusa 1-1

IF Lödde 2 – Sortland IL 0-0

IFK Klagshamn – Juventud de Torremolinos C.F 2-2

IFK Osby – SKF Lithuania 0-1

Torna Hällestads IF – Prep Schools Pumas 0-4

Uppåkra IF – Go-Pro Sports 0-3

Vankiva IF – Alliance FC 5-0

P15:

FC Luleå/IFK Luleå – BK Höllviken 0-0

A 64-dels: BK Höllviken – Eastchester Jaguars 4-0

Fortuna FF – Stars’n Stripes 4-0

A 64-dels: Bergums IF – Fortuna FF 3-0

Hässleholms IF Grön – Prep Schools District 2 6-0

B 64-dels: Nömme United FC – Hässleholms IF Grön 2-1

Hässleholms IF Vit – Prep Schools District 1 3-2

B 64-dels: Hässleholms IF Vit – NSA 3-0

IFK Osby – Tataouine 3-0

A 64-dels: Staffanstorp United 1 – IFK Osby 5-6

Lindeborgs FF 1948 – SK Sprint Jeløy 2 16-0

A 64-dels: Adolfsbergs IK – Lindeborgs FF 1948 1-3

Råå IF – SC First Touch 04 1-3

A 64-dels: IFK Lidingö FK – Råå IF 2-0

Staffanstorp United 1- FC Preuben Espelkamp 0-2

Staffanstorp United 2 – Saint Cloud 0-4

B 64-dels: Hällbybrunns IF Svart – Staffanstorp United 2 1-2

Uppåkra IF – SKF Bulgaria 0-12

B 64-dels: Stångebro United 1 – Uppåkra IF 3-1

Vänersborgs FK – Åhus Horna BK 5-1

B 64-dels: Kvarnsvedens IK – Åhus Horna BK 0-3

P16:

BK Höllviken 1 – Ali Soccer Europa FA 2-0

A 64-dels: BK Höllviken 1 – Stord Fotball 6-5

BK Höllviken 2 – AC Bouarfa 0-1

Eskilsminne IF – Lørenskog IF 2 0-0

A-64 dels: Eskilsminne IF – Newbridge Town 0-1

Eslövs BK – G10 Triunfo 3-0

Kristianstad FC – Stjärnan 1 0-2

A 64-dels: Kristianstad FC – Trelleborgs FF 4-2

Svedala IF – Sarpsborg FK 0-2

B 64-dels: Svedala IF – Mindset FC 0-1

Sövestads IF – Emmaboda IS 2-1

Trelleborgs FF – Prep Schools District 1-0

P15 SEF Trophy:

Östers IF – Helsingborgs IF 2-4

LB07 – Halmstads BK 2-3

Västerås SK – Landskrona BoIS 2-0

Trelleborgs FF – AFC Eskilstuna 6-1

P17 PUMA Trophy:

Helsingborgs IF – Trelleborgs FF 1-3

Gothia cup dag 2

Nu är det dags att summera andra dagen av Gothia cup 2019. Som ni säkert förstår hade vi med nöje befunnit oss på Gothia cup men tyvärr missar vi hela veckan.

P13:

Borstahusens BK – Örgryte IS 2-4

GAIS – Helsingborgs IF 5-2

IFK Hässleholm 1 – Västra Frölunda IF 2 7-2

IFK Hässleholm 2 – Altona 93 2 11-0

IFK Hässleholm 2 – Salam FC 4-0

Lilla Torg FF – Saltjöbadens IF 1 4-1

P14:

Mariehems SK Green – Bjäre United 2-0

FC Bellevue – Kungsbacka IF 3-1

InterClubes – FC Bellevue 0-2

Hittarps IK Svart – Hovås Billdal IF 1-4

Hittarps IK Vit – Sandsbro AIK 0-0

IF Lödde 1 – Stocksunds IF 6-0

IF Lödde 2 – Vallentuna BK 0-0

BK Sport 2 – IFK Klagshamn 1-0

IFK Osby – Näsets SK 0-1

Östersunds FK – Torna Hällestads IF 6-0

Uppåkra IF – Älmhults IF 2-1

Vankiva IF – Stångebro United 2-4

P15:

BK Höllviken – Hayat As Casablanca 11-0

Fortuna FF – Kinna IF 0-1

Hässleholms IF Grön – IFK Hindås 2-2

Hässleholms IF Vit – Jonsereds IF 1-2

IFK Osby – Nybro IF 0-0

Lindeborgs FF 1948 – Lindö FF Norrköping 1-0

Råå IF – Ösets BK 4-1

Hällbybrunns IF Svart – Staffanstorp United 1 2-4

Staffanstorp United 1 – Greengen FC 3-0 (WO)

Hille IF – Staffanstorp United 2 4-1

Trosa-Vagnahärad SK – Uppåkra IF 3-0

Åhus Horna BK – Stjarnan 1 0-6

P16:

BK Höllviken 1 – SKF India 4-1

BK Höllviken 2 – Eskilstuna City FK 2-1

BK Olympic – Scandia United SA DK 5-0

BK Olympic – SKF Belgium 0-0

Skalborg SK – Eskilsminne IF 0-5

Eslövs BK – IK Zenith 3-1

Kristianstad FC – Långsele AIF 4-0

Älta IF Svart – Svedala IF 1-0

Specifique FA Tunisia – Sövestads IF 0-0

Trelleborgs FF – Tyresö FF Röd 0-2

P15 SEF Trophy:

IF Elfsborg – Helsingborgs IF 2-2

Karlslunds IF HFK – LB07 0-0

Landskrona BoIS – Kalmar FF 1-3

Qviding FIF – Trelleborgs FF 1-9

P17 PUMA Trophy:

Cerezo Osaka – Helsingborgs IF 2-1

Kalmar FF – Trelleborgs FF 0-2

Imorgon drar slutspelet igång!

 

 

Gothia cup dag 1

Precis som tidigare år presenterar vi alla Gothia Cup resultaten från diverse dag, är någon på plats och vill skicka in lite bilder så är det oerhört tacksamt!

P13:

HSV Fotball 2 – Borstahusens BK 3-5

JSSL Singapore 2 – Helsingborgs IF 1-5

Helsingborgs IF – Southern Beach FC 1-2

NCF Elites – IFK Hässleholm 1 1-2

Prep Schools Pumas Red – IFK Hässleholm 2 0-15

IFK Hässleholm 2 – Älvsborgs FF 1 8-0

ASD Atletico 2000 – Lilla Torg FF 4-1

P14:

Bjäre United – SoCal United 0-1

Galaxy Football Club – FC Bellevue 0-13

FC Bellevue – IFK Nyköping 1-0

Southampton Town United – Hittarps IK Svart 3-2

Manchester Grammar School – Hittarps IK Vit 0-0

Carpe Diem FC – IF Lödde 1 0-2

FC Ajax – Tallin – IF Lödde 2 1-3

IFK Klagshamn – SK Sprint Jeløy 2 5-2

SG Spieth – IFK Osby 4-3

Torna Hällestads IF – FC Beirut 0-0

Breidablik 3 – Uppåkra IF 1-5

Hutchison Vale – Vankiva IF 2-2

P15:

Örebro SK Vit – BK Höllviken 1-3

VfL Westercelle – Fortuna FF 1-3

Samaya FA – Hässleholms IF Grön 2-1

United PDX – Hässleholms IF Vit 2-1

DJK Roland Köln-West – IFK Osby 0-2

South Dartmoor CC – Lindeborgs FF 1948 4-3

Nömme United FC – Råå IF 1-3

Staffanstorp United 2 – Näsets SK 0-3

Uppåkra IF – Åsebro IF 1-5

Vikingstad SK – Åhus Horna BK 2-0

P16:

Rælingen FK – BK Höllviken 1 4-0

MTV Treubund Lüneberg – BK Höllviken 2 3-1

Stord Fotball – BK Olympic 0-4

BK Olympic – IFK Falköping FF 1 4-1

Eskilsminne IF – Southampton Town United 1-2

JFV Aller-Weser – Eslövs BK 0-0

Buckinghamshire RTC – Kristianstad FC 0-3

Svedala IF – Phoenix Football Academy 1-2

SC Weitmar 45 – Sövestads IF 1-2

Sövestads IF – Grane IK 2-1

Keflavik – Trelleborgs FF 2-3

P15 SEF Trophy:

Helsingborgs IF – Sollentuna FK 5-0

LB07 – IFK Göteborg 0-4

Östersunds FK – Landskrona BoIS 0-4

Trelleborgs FF – IFK Norrköping 0-0

P17 Puma Trophy:

Helsingborgs IF – Kalmar FF 0-1

Trelleborgs FF – Cerezo Osaka 1-0

Imorgon väntar nya tuffa matcher för de skånska lagen!

Intervju med Martin Severin Sonesson, EZ1 Football

image1

Vi fick tag i Martin Severin Sonesson som är drivare och grundare av EZ1 Football som kör individuell träning i Malmö!

Martin Severin Sonesson, vem är du?

– Det är aldrig en lätt fråga att svara på… Jag är 23 år och bosatt i Malmö. Ungdomstränare i Malmö FF, där jag just nu är tränare för deras P09.

Du har startat EZ1 Football, vad är det för något och vad fick dig att starta detta?

– För jag älskar att jobba med fotboll. Även för att jag brinner för individens utveckling och tycker det ska få mer fokus än vad som kanske räcker till på ordinarie träningar med sitt lag.

På EZ1 Football på instagram kan man se en hel del duktiga killar, finns det möjlighet för tjejer att vara med också?

– Absolut! Jag har en ambition och värdesätter verkligen att få ihop en tjejgrupp så snabbt som möjligt under kommande höst!

Vad kan man förvänta sig av ett pass med EZ1? 

– Det är mycket fokus på funktionell teknik. Driva, passning mottagning, vända ,finta, avslut. Även på snabbhet och koordination.

Alltid med en tanke på att göra spelaren skickligare och bättre med bollen vid fötterna!

Du kan förvänta dig mycket bolltouch och mycket uppmärksamhet!

Det brukar finns önskemål baserat på position eller liknande så då styr vi träningen efter det beroende på vilken ålder spelaren har.

Få mycket nya idéer och förhoppningsvis mycket motivation till att fortsätta själv efter vårat pass!

Kan man träna överallt med dig eller alla träningspassen läggs i Malmö?

– Vi är stationerade i Malmö! Möjligtvis hade det varit möjligt i en annan stad men vi utgår från Malmö!

Nu blev jag lite sugen på testa ett pass, hur gör jag för boka in en träning?

– Självklart!

Kontakta mig på Instagram @ez1football eller på ez1football@gmail.com

Gör som många andra och boka ditt nästa träningspass hos EZ1Football redan nu!